Beebiootajale

VANEMATE MANIFEST

Minu armastus on omakasupüüdmatu.
Annan head eeskuju.
Jälgin ise elu üldreegleid.
Kiidan ja julgustan last.
Austan oma last.
Jagan lapsega armastust ja huumorit.
Ei tee liigseid reegleid ega piiranguid.
Luban lapsel teha valikuid.
Luban lapsel kasvada koos iseseisvuse ja vastutusega.
Luban lapsel olla võrdne ja hääleõiguslik pereliige.
Nii loon lapsele võimalused areneda tema eluülesande täitmiseks harmoonias ja armastuses.


Jooga ja rasedus

Jooga filosoofia põhineb holistlikul maailmavaatel ja arusaamisel inimesest kui tervikust. Terviku all tuleb siin mõista iidset teadmist sellest, et inimese keha, psüühika ja vaimsus on pidevates vastastikustes mõjutustes. Samasugune vastastikune mõju on igas joogaharjutuses.

Joogatunnis alustame esmalt tunniks häälestumisest, mis kindlasti toimub läbi hingamise. Väga oluline on saada kontakt oma kehaga ja osata seda hoida mitte ainult tunnis, vaid ka igapäevastes askeldustes. Seejärel tulevad harjutused järk-järgult keha äratades, lihaseid venitades, pisut koormust andes ja lõpuks ka lõdvestades.

Sõltuvalt tunni eesmärgist, jõuame lõpuks välja rasedale sobivate liikumis- ja hingamisviisideni, sünnitusasenditeni, seljaharjutusteni, vaagnapõhja tugevdamiseni, kontaktini lapsega või veel millegi muuni – variante on lõputult.

Sobiv koormus                                                                                                                                                                                                                        Joogatunni koormus on sobiv kõigile, ka siis, kui raseduse ajal on terviseprobleeme. Tihti saab tunnist just siis kõige rohkem abi ja tuge. Harjutused on joogatunnis lihtsad ja ohutud ning neid saab teha omas rütmis enesetundest lähtuvalt.

Viimastel aastatel tullakse raseduse ajal joogatundi ka järjest varem, juba raseduse alguskuudel, mis on hea, sest rohkem jääb aega regulaarseks harjutamiseks. Kuna jooga ei anna valmis tõdesid, vaid vastuseid tuleb leida iseenda seest, siis on aeg ja järjepidevus väga olulised. 

Joogatunni plussid:                                                                                                                                                                                                            *Jooga leevendab hästi mitmesuguseid füüsilisi vaevusi. Raseduse ajal on kõigil naistel kuigivõrd ülepinget. Kasvav kehakaal toob lisakoormust jalgadele ja seljale, ühed lihased kompenseerivad teiste järeleandmist ja venimist ning paljudel rasedatel esineb seljavalusid ning vaagnapiirkonna ebamugavust ja valulikkust. Seda kõike saab leevendada ja isegi ennetada järjepidevate joogaharjutustega. Ka sellised rasedusaegsed vaevused nagu tursed, kiire kehakaalu tõus, kõrvetised, unehäired võivad saada leevendust joogatunnis.                                                                                                                                                                                     *Lõdvestumine vabastab kehast üleliigsed pinged – lihased pehmenevad, vere- ja lümfiringe paranevad ning toitained ja hapnik liiguvad kehas paremini ja jõuavad iga rakuni. Muutub keha biokeemia, mis ei ole enam häälestatud kaitsele ja põgenemisele, vaid rahulolule, loomisele ja kasvamisele. Kõrgenenud vererõhk võib normaliseeruda ja südame töö ühtlustuda. Vahel aga raseduse ajal vererõhk hoopis langeb ja põhjustab sellega unisust, uimasust ja peavalusid – ka siis on joogaharjutusest võimalik abi saada.                                                                                                                                                                                                                  *Enamasti tunnevad inimesed ka tavalise joogatunni jooksul pingelangust ja rahunemist. See võib olla väga meeldiv pärast rasket tööpäeva ning anda uut energiat kojuminekuks ja õhtuseks toimetuseks. Raseduse ajal võib selline õhtune värskendus tööpäeva lõpus olla erilise tähendusega, sest une- ja puhkusevajadus on tavalisest suurem. Pärast puhkepausi joogatunnis on jälle energiat seista silmitsi koduste toimetustega. Enamik naisi tõdeb joogatunni järgselt, et enesetunne on lihtsalt parem. Raseduse ajal tajub ka emaüsas arenev laps lõdvestunud keskkonda turvalisena. Turvalisus soodustab kasvamist, arengut ja raseduse kulgu.

*Joogaharjutused õpetavad jälgima keha ja hingamist ning tähelepanu ja keskendumine paranevad. Mõlemaid neid omadusi on vaja ka sünnituse ajal.  Iga naise keha teab tegelikult, kuidas sünnitada – see on esiemade tarkus, geneetiline mälu. Sünnitamiseks on vaja oma keha signaale tunda ja usaldada. Jooga õpetab keskenduma iseendale ning see toob kaasa oma vajaduste parema äratundmise. Joogas käinud rasedatel on tavaliselt kergem leida sünnituse ajal sobivaid liikumis- või hingamisviise, asendeid lõdvestumiseks ja lapse ilmale toomiseks. Rasedate joogatund on samal ajal ka ettevalmistus, mida saab sünnitusel kasutada. Õpitud teoreetilised teadmised on meie ajukoores sünnituse ajal suurelt osalt luku taha pandud ning ei ole kasutatavad, kuna raseduse lõpus ja eriti sünnituse ajal lülitub välja oluline osa ajukoore tööst. See on vajalik sünnituse paremaks kulgemiseks, sest mõtted – need põhilised hirmu ja ebakindluse tekitajad – ei sega siis nii palju. Joogatunni teadmised on praktilised ja kogemuslikud ning salvestatud kehamällu, mis paikneb aju sügavamates osades. Kehamälu on sünnituse ajal aktiivne, et keha saaks kasutada kogu eelnevate põlvkondade pärandit enda aitamiseks. Seepärast on joogas omandatud liikumis- ja hingamisharjutused sünnitusel kergesti kasutatavad. 

*Lisaks eeltoodule annab jooga paljudele iselaadse ühendatuse tunde. Rahulik ja lõdvestunud keskkond on loovuse allikaks ning joogamatil võib leida lahendusi keerulistele probleemidele, perekonnasuhetele, saada uusi ideid ning lihtsalt näha asju teisest vaatevinklist. Emaks saades ja olles, on väga oluline vahel olukordi kaugemalt vaadata, et näha on toimetuste põhjuseid ja tagajärgi. Kunagi hiljem on tänased lapsed ise emad ja isad ning siis sõltub nende hakkamasaamine sellest, mida oleme neile kaasa andnud.